ПРОФІЛАКТИКА НАСИЛЬСТВА ТА БУЛІНГУ
Що таке "булінг" та чому про нього треба знати всім батькам!
Булінг - це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем у дитинстві. Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об'єднуються. Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо- емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у дошкільному віці, але й протягом усього їх подальшого життя.
Чому діти стають жертвами булінгу?
- Занижена самооцінка. Навіть якщо дитина виявляє її через нарцисизм, надмірну відкритість, зверхність.
- Домашня атмосфера. Дуже часто жертвами булінгу стають діти, яких вдома принижують, знецінюють, ображають. Або є родини, де дитину звикли жаліти - нещасна, хвора, росте без батька...Школа і садок - каталізатор домашніх проблем. Тож, якщо дитина звикла отримати більше уваги до себе, поблажливість батьків, коли вона бідна й нещасна, то вона буде створювати навколо себе таку ж атмосферу і в школі.
- Бувають дитячі колективи, в яких є дитина-агресор. Вона свідомо шукає слабшого, використовує його як грушу для биття, вирівнюючи свій психологічний стан.
Що робити батькам
- У першу чергу заспокойтесь, і тільки після цього починайте розмову з дитиною.
- Дайте відчути, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити.
- Запевніть дитину, що ви не звинувачуєте її у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто.
- Пам'ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте терплячими та делікатними.
- Спробуйте з'ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись.
- Пам'ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків.
- Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу.
- Підтримайте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками.
- Поясніть дитині, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.
Як допомогти дитині-агресору.
Дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.
- Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що "всі так роблять", або "він заслуговує на це".
- Уважно вислухайте дитину і зосередьтеся на пошуку фактів, а не на своїх припущеннях.
- Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як "хлопчики завжди будуть хлопчиками" або "глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки- просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства".
- Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, підбурювання до ігнорування, , штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.
- Діти, які булять, заперечують це так довго, як тільки можуть. Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.
- Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство.
- Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв'язок з педагогами, щоб упевнитись - дитина намагається змінити ситуацію.
- Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення.
- Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.
Агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини . Порадьтеся дитячим психологом.
Тому, важливо вчасно відреагувати. Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті.
Навіть поодинокий випадок булінгу залишає глибокий емоційний слід, що робить проблему найпоширенішою причиною звернень до дитячого психолога.
Безпека Вашого малюка
Формування у кожного вихованця активної життєвої позиції щодо власного життя та власної безпеки, озброєння його знаннями та навичками безпечної поведінки вдома, на вулиці, у дитячому садку ;збереження та зміцнення здоров'я, формування здорового способу життя дошкільнят - одне з найактуальніших завдань роботи педагогічного колективу дошкільного навчального закладу. Формування відповідального ставлення до власної безпеки має відбуватися на всіх етапах життя людини, а розпочинати його варто з раннього дитинства. Дорослі (педагоги, батьки) основну свою місію здебільшого вбачають у тому, щоб захищати та оберігати дитину, але дуже важливо - підготувати її саму до реального життя, насиченого різними подіями, зустрічами, ситуаціями, подекуди небезпечними. Тобто навчити дитину безпечно поводитись самостійно у довкіллі (предметному, природному, соціальному).
Дошкільний вік характеризується зростанням рухової активності, фізичних можливостей дитини, підвищенням допитливості, праг ненням до самостійності. За відсутності жит- тєвого досвіду це нерідко може призводити до виникнення травмонебезпечних ситуацій. Попередження травматизму під час відпочинку.
Не залишайте дітей без нагляду. Перевірте обладнання дитячого майданчика, щоб запевнитися у відсутності чинників, що можуть спричинити травмування. Особливо уважно обстежте пісок: у ньому можуть міститися скло та гострі металеві предмети. Обирайте безпечні ,спеціально відведені місця для катання на велосипеді. Огляньте територію навколо будинку і перевірте наявність відкритих підвалів, стоянок автотранспорту, каналізаційних люків, електрощитів, недобудованих об'єктів, ям, тощо. Не засмічуйте навколишнє середовище та не залишайте після себе жодних слідів свого перебування. Обстежте місця для відпочинку з метою уникнення небажаної зустрічі зі зміями, мурахами,бджолами, павуками;для походу в ліс одяг дитини підбирайте таким чином щоб оптимально захистити її від комах, кліщів та іншої небезпеки.
Забезпечення особистої безпеки дітей дошкільного віку вдома.
Життя потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил:
-не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;
-вчити дитину користуватися дверним вічком;
-не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у поліцейську форму;
-вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 112, 102, 103, 104;
-забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети - вони можуть бути небезпечними;
-забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;
-не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;-запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;
-не дозволяти дражнити тварин;-не дозволам вмикати електроприлади за відсутності дорослих;
-не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна;
-не дозволяти визирати у відчинене вікно;
-вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;
-вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.
Проявляйте витримку і навчайте дітей берегти своє життя та здоров'я!
Безпека дитини в інформаційному просторі
Діти виявляють підвищену цікавість до всього нового, яскравого, незвичайного. Яскраві дитячі журнали, мультфільми та комп'ютерні ігри. Проте такі психологічні особливості, як недостатня розвиненість саморегулятивних механізмів, слабкий вольовий та емоційний контроль, імпульсивність поведінки, роблять дітей вразливими до інформаційних і програмно-технічних загроз. Тому зверніть особливу увагу на інформаційну безпеку дітей.
Де ховається небезпека
Діти дошкільного віку охоче користуються різними гаджетами й інтернетом. Часто вони самостійно обирають, що дивитись і в які ігри грати. На жаль, серед дитячого континенту є не лише прийнятні мультсеріали, а й відео з ненормативною лексикою, іграшками-монстрами, які видаються дошкільнику реальними, та й просто неадекватними персонажами, на які рано чи пізно потрапляє кожна дитина з випадкових посилань.
Також серед дошкільників популярні ігри, де головне завдання - руйнувати і убивати ворогів. Такі ігри призводять до надмірної агресивності. Звісно, вони не призначені для дошкільників, але через велику популярність про них і дізнаються малюки. А відтак їм хочеться спробувати, у що граються старші.
Які ризики
Найбільше ризиків чекає на дітей в інтернеті. Адже вони можуть не лише наштовхнутися на невідповідну віку інформацію, а ще й викласти в мережу забагато особистого.
Неякісні інформаційні ресурси загрожують дитині тим, що вона може:
- ознайомитися з ненормативною лексикою, інформацією суїцедального характеру, ненависницького змісту;
- отримати недостовірну чи неправдиву інформацію;
- стати залежною від ігор, комп'ютера, інтернету;
- спілкуватися з небезпечними людьми - збоченцями, шахраями, гриферами тощо;
Коли дитина постійно перебуває в небезпечному інформаційному просторі, у неї виникають проблеми із соціалізацією та в родинних взаєминах. Наприклад, вона починає виявляти неповагу до членів сімꞌї та педагогів, тому, що наслідує негативні образи з відео чи ігор. Також у дитини можуть виникнути страхи, підвищена тривожність, емоційна нестабільність тощо.
Як убезпечити дитину
Навчайте дитину комп'ютерної грамотності та правил безпеки в мережі. Головне - не бездумно забороняти, а допомагати зрозуміти. Зокрема, пояснюйте , чому певні відео чи ігри не варто споживати. Будьте другом і порадником, щоб дитина не соромилася і не приховувала від вас свої проблеми.
Вивчайте самі всі інформаційні продукти, перед тим як запронувати їх дитині. Перш за все зважайте на маркування щодо вікової категорії. Відтак орієнтуйтеся на свої відчуття: на скільки дитина психологічно готова до тієї чи іншої інформації. Після того як вона подивиться, обговоріть її враження. Так ви ліпше розумітимете індивідуальні особливості дитини в тому, як вона сприймає інформацію.
Користуйтеся програмами батьківського контролю. Вони допомагають налаштувати інформаційні фільтри й обмежити доступ до певної інформації на сайтах або в застосунках. Також використовуйте засоби блокування небажаного контенту й рекламних вікон, що спливають.
Організуйте для дитини збалансовану «цифрову дієту». Заохочуйте дитину проводити час в інтернеті з користю, займаючись різними видами діяльності, зокрема навчанням, творчістю та спілкуванням. Відстежуйте статистику часу, який дитина витрачає на різні програми та послуги, за допомогою вбудованих інструментів.
Не демонізуйте інтернет. Зазвичай дитячі сайти безпечні й надають неабиякі можливості для творчої соціалізації та навчання. А якісні ігри завжди попереджають про вікові обмеження, дають змогу подати скаргу. Однак залишайтеся залученими й пильними.
ПРИВАТНІСТЬ В ІНТЕРНЕТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Безпека в цифромову просторі
Яка відповідальність дорослих за приватність дитини в інтернеті?
Доволі часто батьки використовують фотографії дітей на власних постах, публікацій тощо. Так, це висвітлення важливих подій, проте й можливий вплив на її майбутнє.
На що важливо звертати увагу під час публікації фото чи відео за участю дітей?
- Перевірте, чи немає на задньому фоні приватної інформації (номеру школи, записаних на дошці телефонів, прикмет, за якими легко розпізнати місце навчання, проживання тощо).
- Не варто публікувати смішні фото дитини. Через роки така фотографія дитини може стати причиною кібербулінгу.
- Не вказуйте геолокацію в постах.
- Подумайте, чи не нашкодить публікація приватності чи репутації дитини зараз чи в майбутньому.
- Запитайте, чи згодна дитина на розміщення матеріалів про неї. Якщо так, то оберіть фото чи відео разом.
Пам'ятайте, що коли ми знаходимося в безпечному місці (у власній кімнаті, на роботі, поруч із рідними), то нам може здаватися, що в інтернеті ми також у безпеці. Проте злочинці не втрачають шанс знайти нових жертв для махінацій. Піклуйтеся про своїх близьких і нехай використання інтернету буде безпечним і продуктивним.
На що важливо звертати увагу під час використання інтернету?
- Сайти
Рекомендуємо зберігати в закладках браузера сайти та платформи, якими ви найчастіше користуєтеся. Зловмисники часто роблять копії популярних сайтів і викрадають приватні дані. У посиланні може бути маленька зміна, яку складно помітити.
- Застосунки
Злочинці також створюють фейкові застосунки, що виглядають як оригінальні. Завантажуйте застосунки лише з перевірених сайтів, звертаючи увагу на кількість завантажень і коментарі.
- Посилання
Інколи у приватні повідомлення чи групові чати надсилають різні посилання, що можуть бути направлені на збір приватної інформації та мати вірусне походження. Якщо ви не очікуєте ніяких посилань, то не відкривайте їх і запитайте автора повідомлення для чого він це надіслав.
- Повідомлення
Повідомлення на кшталт «Ви виграли приз, подзвоніть по вказаному номеру/надішліть ваші дані», «Готові надати кошти для ваших потреб, подзвоніть нашому оператору», «За цим посиланням є вся інформація про тебе, перейди» та схожі тексти використовують злочинці для викрадення ваших приватних даних.
- Перевірка запитів
Якщо в соціальних мережах хтось зі знайомих написав повідомлення чи пост про термінову потребу, зателефонуйте чи напишіть у іншій мережі цій людині для перевірки. Шахраї можуть викрадати доступ до акаунтів і поширювати інформацію про збори коштів, відправляти розсилку та вимагати гроші.
Як дорослим і дітям захистити приватність в мережі?
- Не додавайте у друзі в соціальних мережах тих, кого не знаєте в реальному житті.
- Закривайте профілі, тоді невідомі користувачі не зможуть бачити інформацію про вас.
- Не оприлюднюйте на сторінках приватну інформацію: номер телефону, електронну пошту, адресу.
- Не відкривайте посилання, що викликають недовіру й сумнів (навіть якщо ви отримали їх від знайомих).
- Не публікуйте в соціальних мережах родинні плани щодо евакуації, відпустки чи поїздки за місто.
- Якщо подаєтеся на волонтерські чи навчальні проєкти, то обов'язково знайдіть сайт, відгуки та інформацію про організатора.
- Не публікуйте паролі від соціальних мереж (ні на власній сторінці, ні в повідомленнях).
- Не вказуйте геолокацію в той час, коли ви там перебуваєте: якщо ви кудись поїхали з рідними, то краще виставляти фото та вказувати локацію по поверненню.
- Створюйте паролі, які містять цифри, символи та літери (як великого розміру, так і маленькі).
- Використовуйте різні паролі для різних платформ.
- Видаляйте зі смартфона всі застосунки, які не використовуєте.
Розгляньте ці пункти разом із дитиною та перевірте, чи відповідають акаунти цим правилам. Якщо ні, то спільно змініть налаштування, паролі, перегляньте список друзів і переконайтеся, що ви в цифровій безпеці.
БЕЗПЕЧНЕ НАВЧАННЯ: ЯКЩО ВАША ДИТИНА ПІД ЧАС ЯДЕРНОГО ВИБУХУ - У ШКОЛІ АБО САДОЧКУ .
Для проєкту dovidka.info Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки підготував актуалізовані рекомендації, виходячи з нашого досвіду після аварії на ЧАЕС, як діяти якщо на момент ядерного вибуху ваша дитина буде в закладі освіти, хоча ймовірність ядерного вибуху вкрай мала, але треба мати план на будь-який випадок.
Якщо дитина під час ядерного вибуху перебуває у школі або садочку, вона має залишатись там в укритті з іншими дітьми.
Навіть якщо школа або садок в пʼятихвилинному доступі від дому, не потрібно виходити з укриття і забирати дитину. Згідно з нормами безпеки приміщення для укриття мають загерметизувати зсередини, аби туди не потрапляти шкідливі речовини ззовні. Батьки, що прийшли з вулиці, можуть переносити на одязі радіоактивний пил, або він разом з повітрям може потрапити у приміщення, де переховуються діти.
У випадку ядерного вибуху або аварії з викидом у будь-якій споруді безпечніше, ніж на вулиці.
Для того, що мати впевненість, що школа або садок готові до будь-яких сценаріїв, варто переконатись заздалегідь, що укриття захистить вашу дитину від радіації у випадку ядерного вибуху. А також переконатись, що ваша дитина готова до такого сценарію.
Для цього потрібно:
- Переконатись, що у вчителів (вихователів) та дирекції школи або садочка є план дій на випадок ядерного вибуху. Вони мають діяти згідно із загальними правилами поводження у такій надзвичайній ситуації. Правила тут.
- Якщо дирекція закладу не проінформувала вас про це, ви маєте домовитись заздалегідь з іншими батьками та вчителем, що у випадку ядерного вибуху двері укриття, де перебувають діти, не будуть відчиняти, допоки не буде дозволу від органів влади.Це значить, що прийти та забрати дитину звідти, поки немає офіційних оголошень, що загроза минула, буде неможливо. Поясніть їм, що зайве відчинення дверей укриття і допуск туди батьків, що прийшли з вулиці, нашкодить дітям.
- Переконайтесь, що укриття адаптоване для перебування там в умовах ядерної небезпеки. Чи є в адміністрації школи відповідні документи, акти перевірки органів контролю, що свідчать про те, що укриття - придатне, а також акт ДСНС про те, що приміщення в задовільному санітарному та протипожежному стані.Деякі заклади мають спеціальні протирадіаційні укриття або більш надійні сховища - герметичні. Однак за відсутності таких допускається перебування в найпростіших укриттях, але в яких дотримані встановлені вимоги.
Складіть тривожний рюкзак для своєї дитини, у ньому мають бути:
- пляшка чистої води;
- поживні батончики чи снеки в герметичних пакуваннях;
- нотатка від батьків, у якій вказано ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);
- телефон (за можливості), зарядний пристрій і павербанк;
- індивідуальний набір необхідних ліків, респіратори (запас на кілька днів);
- комплект змінної білизни та одягу; спальник, якщо ними не забезпечує заклад;
- улюблена іграшка або річ.
Інші речі відповідно до віку дитину (підгузки, дитяче харчування).
Для того, аби не навантажувати дитину важкими речами щоразу, коли вона йде до школи чи садочка, домовтесь з адміністрацією або вчителем (вихователем), щоб ці речі зберігались у закладі, але у швидкому доступі, аби їх можна було швидко брати під час тривоги.
Обовʼязково попередьте медичного працівника школи або садочка, вчителів (вихователів) або адміністрацію, якщо ваша дитина має порушення функціонування щитоподібної залози або алергію на калій йодид. В укритті їм може знадобитись йодопрофілактика, але тільки після офіційної вказівки ДСНС чи органів влади в її потребі.
Проговоріть з дитиною, що в разі ядерної загрози вона певний час залишатиметься в укритті з іншими дітьми. Не залякуйте дитину, але й не прикрашайте події. Поясніть, це важливо для того, аби перечекати небезпеку. Запевніть її, що як тільки небезпека мине, уся ваша родина знову буде разом.
Також важливо проговорити цей сценарій з усіма членами вашої родини.
Якщо ви не впевнені у безпечності перебування вашої дитини в укритті закладу освіти у випадку ядерного вибуху, тоді рішення, чи навчатиметься ваша дитина офлайн, допоки є така загроза, ви приймаєте на власний розсуд.
Залежно від ситуації, органи місцевого самоврядування або адміністрація закладу можуть ухвалити рішення про тимчасове припинення очного формату навчання у вашій школі.
Нагадаємо, понад 2 млн учнів навчається в очному та змішаному форматі.
Як діяти під час ядерного вибуху
Правила поведінки на вулиці, у дорозі та в приміщенні
Останнім часом росія все частіше погрожує застосуванням ядерної зброї. Високопосадовці країн Заходу заявляють, що до цих заяв треба ставитися серйозно, але поки вважають реалізацію таких погроз малоймовірною. Хоча в українській розвідці і кажуть про «велику загрозу» застосування ворогом тактичної ядерної зброї.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при РНБО тим часом опублікував детальну інструкцію, як треба діяти у разі ядерної атаки.
Головне правило: почувши сирену, прямуйте в укриття. Далі увімкніть радіо, телебачення або скористайтесь інтернетом для отримання сповіщення про відповідну загрозу та про подальші дії.
Також бажано заздалегідь подбати про наявність радіоприймача з живленням від батарейок, оскільки у зоні ураження може не працювати інтернет та зникне електропостачання від мережі.
Якщо ядерний вибух застав вас на вулиці
Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), у жодному разі не дивіться в той бік. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
Лягайте на землю. Спробуйте знайти в секундній доступності заглиблення або виступ, за яким можна сховатись від ударної хвилі та уламків.
Спробуйте закрити всі відкриті частини тіла: ляжте ногами в бік вибуху, обличчям донизу, підкладіть руки під себе, щоб захистити їх від опіків та травмувань. По можливості, прикрийте вуха навушниками - це захист від баротравми. Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них. Однак ці підручні засоби не можуть повністю захистити від внутрішнього опромінення. Тому важливо якнайшвидше потрапити в укриття.
Біжіть в укриття одразу, як з'явиться можливість звестися на ноги й коли минула вибухова хвиля від застосування ядерної зброї. Бігти в укриття треба враховуючи напрям вітру. Якщо він дме з епіцентру вибуху - пересувайтесь перпендикулярно (ліворуч або праворуч) напряму вітру. В іншому випадку - рухайтесь проти вітру.
Головний критерій пошуку укриття - хвилинна доступність. Якщо поруч немає спеціально обладнаного сховища, найкраще підійде підвал або центр великих бетонних будівель з мінімальною кількістю вікон та дверей. Зони будівлі, де найбезпечніше сховатись у разі застосування ядерної зброї, дивіться на ілюстрації.
Перш, ніж потрапити в укриття, зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення й зменшить час, протягом якого ви перебуваєте під впливом опромінення. Щоб запобігти розсіюванню радіоактивного пилу, будьте дуже обережні, знімаючи одяг, намагайтесь уникнути контакту шкіри з забрудненим одягом. Покладіть одяг в поліетиленовий пакет або герметичний контейнер. Найкращим варіантом буде переодягнутися повністю та якнайшвидше провести дезактивацію.
Переконайтесь, що в приміщення, яке ви використовуєте як укриття, не потрапляє повітря ззовні. Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
Дистанціюйтесь від інших людей у приміщенні, не торкайтесь їх. Ви можете спричинити радіоактивне забруднення одне одного.
Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
Проведіть дезактивацію - заходи для очищення від радіаційного забруднення тіла, приміщення, поверхонь та предметів, з якими ви контактуєте. Для змивання радіоактивного забруднення зі шкіри та поверхонь можна використовувати водопровідну воду, якщо не було офіційних повідомлень про заборону її використання!
Рекомендовано прийняти прохолодний душ з використанням миючих засобів. Уникайте сильного тертя шкіри, це може призвести до пошкодження шкіри та потрапляння радіонуклідів до організму. Якщо немає змоги прийняти душ, омийте всі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя. Використовуйте мило й велику кількість води. Не тріть шкіру в місцях, де є подряпини чи рани, аби запобігти потраплянню радіонуклідів до організму. Якщо у вас зовсім немає доступу до води, скористайтеся вологою серветкою, чистою вологою тканиною або вологим паперовим рушником. Ретельно протріть усі відкриті ділянки шкіри.
Поверхні й предмети протріть вологою ганчіркою або серветкою. Це обов'язково, не залежно від того, яке приміщення ви використовуєте як укриття.
За можливості одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг, що не міг зазнати радіоактивного забруднення.
Знайдіть джерело інформації (радіо, телевізор, інтернет). Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв'язку.
Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації.
Якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні
Переконайтесь, що в приміщення не потрапляє повітря. Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації. Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв'язку.
Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
Якщо члени вашої сімʼї на момент застосування ядерної зброї були в іншому укритті, вони мають залишитись там, доки не буде дозволу покинути його.
Тримайте своїх домашніх тварин усередині укриття.
Не вживайте водопровідну воду до отримання відповідного повідомлення про її безпечність.
Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі
Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), у жодному разі не дивіться в той бік. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
Зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги. Закрийте всі вікна, двері, люки та будь які отвори, перекрийте потік повітря ззовні.
Прийміть захисну позу (закрийте голову руками та опустіть лікті на коліна). По можливості, прикрийте вуха навушниками - це захист від баротравми. Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них, поки не опинитесь в укритті: це має захистити вас від потрапляння радіонуклідів в організм.
Після вибуху негайно треба знайти укриття. Головний критерій - хвилинна доступність. Якщо поруч немає спеціально обладнаного сховища, найкраще підійде підвал або центр великих бетонних будівель з мінімальною кількістю вікон та дверей.
Перша допомога постраждалому від ядерної зброї
При наданні допомоги постраждалому першочергово необхідно видалити радіоактивні речовини з його одягу (роздягнути або попросити роздягнутися) та обробити шкіру теплою водою з милом.
Видалення одягу, очищення шкіри, ран, отворів тіла необхідне для запобігання потрапляння радіонуклідів до організму та зменшення дози опромінення постраждалого й оточуючих. При наданні допомоги постраждалому слід максимально використовувати наявні засоби індивідуального захисту: рукавички, одноразові комбінезони та респіратори. Після надання допомоги постраждалому проведіть дезактивацію самому собі.
Очищення ран. Якщо людина отримала будь-які поранення під час застосування ядерної зброї, то через них радіоактивні речовини можуть потрапити всередину організму. Тому необхідно провести наступну процедуру:
накрити шкіру навколо відкритих ран водонепроникними пов'язками, щоб обмежити поширення радіоактивного забруднення на інші ділянки тіла.
обережно промити рани великою кількістю води або фізіологічного розчину.
Очищення вух та носа. Обережно протріть вуха та ніс зволоженим стерильним аплікатором із ватним наконечником.
Обробка ротової порожнини та очей. При потраплянні радіоактивних речовин через рот слід негайно почистити зуби зубною пастою й кілька разів прополоскати рот 3% розчином лимонної кислоти. При ураженні мигдалин доцільно прополоскати горло 3% розчином перекису водню. А очі необхідно обережно промити великою кількістю фізіологічного розчину або води.
Очищення волосся. Попросіть постраждалого помити волосся теплою водою з м'яким милом або шампунем. Воду, якою мили волосся, не можна використовувати для миття інших частин тіла. Уникайте потрапляння забрудненої стічної води в очі, вуха, ніс або рот. Висушіть волосся чистими рушниками.
Транспортування постраждалого. Загорніть забруднені ділянки або всього постраждалого у два шари простирадла. Стежте за температурою тіла постраждалого. Після транспортування медики, що приймуть постраждалого, мають провести огляд та дезактивацію транспортного засобу та обладнання й утилізувати все забруднене.
Правила безпеки в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру або терористичного акту
Зважаючи на тривалу збройну агресію російської федерації та дію правового режиму воєнного стану на всій території України, в умовах продовження бойових дій та можливих артилерійських обстрілів у межах окремих територій, загрози бомбових ударів, руйнувань інфраструктури приорітетом для всіх нас є забезпечення максимально можливої безпеки кожної дитини та всіх учасників освітнього процесу.
Наголошуємо на необхідності неухильного забезпечення дотримання учасниками освітнього процесу алгоритму дій у разі оголошення сигналу "Повітряна тривога", загрози виникнення надзвичайної ситуації воєнного характеру або терористичного акту
УВАГА!
Інформація про порядок дій у разі аварії на атомній електростанції
Попередження негативних наслідків під час пропуску льодоходу повені та весняного паводку!
На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 0° С).
Суворо забороняється кататися на льоду дітям без нагляду дорослих, або самостійно виходити на лід.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера:
- широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся;
- намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори; - вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє.
Фактори небезпеки повені та паводка
Фактори небезпеки повеней та паводків – руйнування будинків та будівель, мостів; розмив залізничних та автомобільних шляхів; аварії на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин.
Унаслідок повені, паводка починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.
Дії у випадку загрози виникнення повені, паводка:
- уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами;
- зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку; - дізнайтеся в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї;
- підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе до валізи. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті;
- від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ;
- перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.
- переженіть худобу на підвищену місцевість.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:
- зберігайте спокій, уникайте паніки;
- швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі; - надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу;
- по можливості негайно залишіть зону затоплення;
- перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час — забийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами);
- відчиніть хлів — дайте худобі можливість рятуватися; - підніміться на верхні поверхи або на горішні приміщення;
- до прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;
- перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, якщо це можливо, допомогу;
- потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, за допомогою яких можна триматися до одержання допомоги;
- не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти).
Дії після повені, паводка:
- переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, немає провалин у будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття;
- не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку;
- обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;
- просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду й домашніх речей та прилеглої до будинку території;
- здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу;
- електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування;
- заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбудьтеся їх та консервації, що була затоплена водою й отримала ушкодження;
- усе майно, що було затоплене, підлягає дезінфекції;
- дізнайтеся в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Додатково звертаємо Вашу увагу на вчасне інформування Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про всі випадки травматизму та надзвичайні ситуації у закладах освіти міста відповідно до «Табеля термінових та строкових донесень Міністерства освіти і науки України з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності».
Зокрема:
1. Повідомлення про виникнення або загрозу виникнення надзвичайної ситуації (НС) та ліквідації її наслідків – форма 2/НС-1. Усно – протягом 5 хвилин з моменту надходження інформації по телефону; письмово – протягом 1 години з моменту надходження інформації за допомогою технічних засобів (факс, лист, телефон, електронна пошта тощо) та в подальшому два рази на добу до 7:00 та до 19:00;
2. Повідомлення про виникнення пожежі та ліквідації її наслідків – форма 2/НС-2. Усно – протягом 15 хвилин з моменту надходження інформації по телефону; письмово – протягом 1 години з моменту надходження інформації за допомогою технічних засобів (факс, лист, телефон, електронна пошта тощо) та після завершення ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
3. Повідомлення про нещасний випадок (груповий/із смертельними наслідками), що стався із здобувачами освіти – форма 6/ОП/9/П-1. Негайно через технічні засоби зв'язку (1 година) та документально – протягом 1 доби;
4. Повідомлення про нещасний випадок/гостре професійне захворювання (отруєння), що стався із працівником закладу освіти, підприємства, установи або організації, що належить до сфери управління МОН – форма 6/ОП/9/П-2.
Негайно через технічні засоби зв'язку (1 година) та документально – протягом 1 доби;
Інформацію надавати: - телефоном за номерами: (0472) 360006;
- мобільний телефон: 095 308 34 64, 05015009072;
- електронна пошта: vmkuc@ukr.net; hresoleg@ukr.net