НОРМАТИВНО - ПРАВОВІ  ДОКУМЕНТИ  З  ПИТАНЬ  ОРГАНІЗАЦІЇ  ХАРЧУВАННЯ  ДІТЕЙ

1. Закон України «Про дошкільну освіту»

2. Закон України «Про дитяче харчування»

3. Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини»

4. Положення «Про дошкільний навчальний заклад», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 № 83

5. Постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243«Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернат них навчальних закладів»

6. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 1591«Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах.

7. Наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 15.09.2021   № N 1950/990 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»

8. Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від 15.09.2021N 1950/990

9. Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.04.2016 № 402 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних та комунальних дошкільних закладах».

10. Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, зареєстрований наказом Міністерства освіти і науки України від 08.04.2016 № 402

11. Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.07.2005.р. № 431 «Про внесення змін до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних та комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.08.2005 № 875/11155

12. Спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17.04.2006 № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.05.2006 № 523/12397(із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 202/165 (z0440-13) від 26.02.2013)

13. Спільний наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 15.08.2006 р. № 620/563 «Щодо невідкладних заходів харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів»

14. МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ № 1/9-452 від 25 червня 2013 року "Про посилення контролю за організацією харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

15. Пам'ятка вивчення управлінської діяльності з питань організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

16. Пам'ятка вивчення стану організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах/-Пам'ятка вивчення стану організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах/

Організація харчування дітей у закладі

На основі нового Санітарного регламенту й Порядку й норм харчування у закладах освіти, розроблених методичних рекомендацій щодо здійснення закупівель і НАССР розробили нове 4-тижневе меню. Його мета - полегшити впровадження нових норм харчування. Більшість із техкарток зі стравами, що опубліковані на сайті МОЗ, увійшли до оновленого меню.

Усі технологічні картки пройшли експертизу в Державній установі "Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМН України". А Держпродспоживслужба видала на них висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Їх можна включати для будь-якого сезонного раціону, включно із зимовим. В документі є всі необхідні калькуляції, процеси приготування та температурні режими. Спеціально для дітей додали альтернативні рецепти страв.

Дослідження показують, що 5-10% дітей мають алергії на продукти. На це впливає вік: у дошкільному віці статистика вища, у шкільному - менша майже вдвічі. У дітей найчастіше бувають алергії на молоко, яйця, горіхи, сою, пшеницю, рибу й морепродукти. Дитина не має їсти продукти, на які в неї алергія. Це небезпечно для її організму й може спричинити навіть анафілактичний шок. Харчова непереносимість стосується вуглеводів, лактози, фруктози та глютену.

Окрім всього, на картках вказана енергетична цінність страв та виробів. Це дозволяє розрахувати, наскільки споживана дітьми їжа відповідає нормам.

В оновленому меню з'явилося більше різноманітних страв. Зокрема світові, як-от пастуший пиріг, бефстроганов, фріттата, курячі нагетси,мак-енд-чіз та ін. Крім того, додали традиційні українські рецепти. Тепер у садочках можна буде смакувати банош, полтавський борщ, товчанку, львівський сирник, куліш . Для урізноманітнення вибору гарнірів окрім рисової, гречаної та вівсяної каші, у меню додали булгур, пшоняну крупу, сочевицю .

Таким чином, діти змалечку будуть їсти українську їжу, вивчати українську культуру.

Оновлене меню має сподобатися дітям, бо воно сучасне. Це - ті страви, які діти, наприклад, можуть побачити у меню ресторанів. Страви мають привабливий вигляд, вони збалансовані за смаками.

ХТО МАЄ ПРАВО НА БЕЗОПЛАТНЕ ХАРЧУВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ТА ЗА ЯКИХ УМОВ

В Україні зростають ціни на продукти та енергоносії. Це, очевидно впливає на вартість харчування в закладах освіти. Тому батьки не всі можуть оплатити потрібну суму. Для таких випадків у постанові Кабміну про порядок харчування є перелік категорій дітей, для яких громада забезпечує безоплатне гаряче харчування в державних і комунальних закладах освіти. Це, зокрема:

  • діти-сироти;
  • діти, позбавлені батьківського піклування;
  • діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах (групах);
  • діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям";
  • діти з числа внутрішньо переміщених осіб, діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
  • діти з-поміж осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Приналежність дітей до певної категорії має підтверджуватися документами:

  • Посвідчення учасника бойових дій батька / матері для дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
  • Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - для дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи.
  • Довідка про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - для дітей із малозабезпечених сімей, які, відповідно до законодавства, одержують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
  • Свідоцтво про народження дітей із багатодітних сімей, які відповідно до законодавства, одержують державну соціальну допомогу баготодітним сім'ям.

.

День відкритих дверей

03.02.2023 року в ДНЗ № 46 «Малюк» було проведено  День відкритих дверей щодо організації харчування.

Батьки мали можливість переглянути організацію харчування під час обіду, забезпечення виконання санітарно-гігієнічних вимог. Представники батьківського комітету переглянули обід у групах раннього та дошкільного віку, відвідали харчоблок . Завідувач Пилипенко В.М., розповіла про дотримання основних вимог до якості продуктів та технології приготування страв, на що звертається увага при отриманні продуктів харчування.Батьки мали змогу ознайомитися з нормативними документами щодо організації харчування дітей, примірним чотирьохтижневим меню,  про вимоги до продуктів харчування, які постачаються до закладу, про вартість та об'єм страв. . Сестра медична старша Зінченко С.О. висвітлила загальні вимоги до організації харчування в закладі дошкільної освіти, виконання норм харчування, планування страв. 


Дякуємо батькам за підтримку та співпрацю!

 «Здорове харчування»


Здоров'я - це цінність, причому єдина, заради якої

справді слід не лише не шкодувати часу, сил,

праці і всіляких благ, але й треба пожертвувати

заради нього часткою самого життя, яке без здоров'я стає

нестерпним і принизливим.

Мішель де Монтень

Безперечно є істина, що нічого нема дорожчого за життя і здоров'я людини. Саме людське життя слугує передумовою й основою усіх інших цінностей.

Суспільство, яке прагне жити в гармонії з навколишнім світом, має не лише декларувати, а й безпосередньо формувати систему істинних цінностей у кожного громадянина. Категорія здоров'я набула особливої актуальності в наш час, трансформувавшись у глобальну проблему існування цивілізації в окресленому часом просторі.

Батьків і педагогів сьогодні надзвичайно хвилює питання, як допомогти малюкам бути здоровими, сильними, витривалими, адже на жаль, рівень дитячої захворюваності в нашій країні дедалі зростає. Для того щоб досягти бажаного результату, потрібні глибокі знання і реальні дії, щоденна кропітка робота в цьому напрямі батьків, педагогів і самих дітей.

Головне завдання полягає в тому, щоб сформувати в маленьких українців свідоме ставлення до власного здоров'я, привчити їх дбати про себе та близьких. З огляду на це, надання дітям системи знань про здоров'я, здорове харчування , здоровий спосіб життя - спільна турбота дорослих. Бо здоров'я – це поняття економічне. Чому? Тому що здорова людина - добрий робітник, ініціативний член колективу, генератор цікавих ідей, активний член суспільства. До того ж, бути здоровим дешевше, чим хворим. Здорова людина життєрадісна та енергійна, а це набагато приємніше.

Ще з раннього віку діти мимоволі оволодівають певним обсягом знань про здоров'я. Їм цікаво все: що їстимуть на сніданок, як про це найпершим довідується носик, який відчув запах з кухні. До речі, а для чого треба їсти? Що треба їсти, щоб бути сильною та здоровою людиною. Отже, їсти треба добре. З апетитом і обов'язково подякувати тому. Хто приготував їжу, бо гарні слова – це теж здоров'я.  


© 2020р. Черкаси, вул. Ярослава Чалого 57
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати